Ozvučenie BMW

Existuje niekoľko audio výbav BMW. Či už máte v aute stereo, Hifi, alebo Harman-Kardon, vieme Vám systém upraviť. 

BMW Hi-Fi sound system 676

Paradoxne začneme strednou audio výbavou "Hi-Fi sound system" (option 676), lebo tam je riešenie najjednoduchšie. Upgrage celého systému môže trvať len pár minút, závisí to od konkrétneho modelu. Stačí vymeniť originálny zosilňovač za zosilňovač Match UP 7BMW. Nepotrebujete k tomu žiadne ďalšie konektory ani kabeláž. Všetko je súčasťou balenia. Nastavenie pre konkrétny automobil sa dajú zadarmo stiahnuť na stránke výrobcu. Roky vývoja v nemeckých laboratóriách pomohli odladiť celý systém k úplnej dokonalosti. Ak sa rozhodnete aj pre výmenu reproduktorov, tento systém hravo dokonca zatieni najvyššie výbavy. Hi-Fi sound system spoznáte podľa výškových reproduktorov v predných dverách, alebo pri odklopení bočníc v batožinovom priestore, kde je vidieť originálny zosilňovač.

 

 

 

 

BMW Stereo sound system

Základný stereo sound systém v BMW je veľká bieda. Jeho úprava je najkomplikovanejšia. Pod prednými sedačkami sú nainštalované 16 cm originálne subwoofre a vo dverách sú iba 10 cm full-range reproduktory. Malé papierové reproduktory, ktoré sa snažia zahrať všetky zvukové pásma. Úplne sa tak strácajú detaily výškových tónov. Prekvapivé je ale to, že táto zostava sa stále používa v základných výbavách novších modelov BMW a to aj vo vyšších triedach. V tomto prípade je doležité v prvom rade vymeniť reproduktory. Bez zosilňovača sa ale nedosiahne plného potenciálu reproduktorov, avšak zlepšenie je oproti originálu znatelné. Vymeníte 16 cm subwoofre za 20 cm a pridáte samostatné výškové reproduktory oddelené výhybkou. Väčšinou je potrebné dokúpiť nové domčeky pre výškové reproduktory.

Druhým krokom je napojenie zosilňovača. V základnej stereo výbave je samozrejme v automobile oveľa menej kabeláže, na ktorej sa šetrilo, takže je potrebné si niektoré káble natiahnuť. Najskôr nainštalujeme Plug&Play kabeláž od rádia do batožinového priestoru k miestu, kde býva umiestnený zosilňovač vo vyšších výbavách. Druhým krokom je natiahnutie kabeláže od zosilňovača k subwooferom. Tento krok je obzvlášť dôležitý nakoľko v základnom sound systéme je signál do predných dverí vedený od subwooferov a pokiaľ by sme toto nespravili, nevedeli by sme celý systém využiť naplno a nastaviť.

BMW Harman-Kardon sound systém

Samozrejme vieme upraviť aj systém Harman Kardon. V tomto prípade budeme navyše potrebovať MOST na spracovanie optického signálu a originálny zosilňovač nahradíme 10-kanálovým zosilňovačom Match UP10 DSP. Pre plné využitie zosilňovača je ideálne vymeniť aj reproduktory. Povodné 4ohmové subwoofre odporúčame nahradiť 2ohmovými.