Ako si vybrať subwoofer do auta

Chcete subwoofer do auta, ale neviete si vybrať? V tomto článku sa Vám pokúsime poskytnúť informácie k tomu, aby ste si mohli vybrať ten správny subwoofer pre vás. 

Ako si vybrať subwoofer?

  1. Vyberte si výkon subwoofera
  2. Vyberte priemer membrány subwoofera
  3. Vyberte si typ ozvučnice subwoofera
  4. Vyberte vhodné umiestnenie
  5. Vyberieme zosilňovač pre subwoofer

Výkon subwoofera do auta

Výkon subwoofera treba dobre zvážiť, treba samozrejme prihliadať aj na to, či máte sedan/coupé kde ju kufor uzavretý, alebo máte SUV/kombi/hatchback. Niekomu bude stačiť 200-300W, inému nebude stačiť ani 2000-3000W. Pri výbera sa zamerajte na RMS výkon subwoofera, nie jeho maximálny výkon.

Priemer membrány subwoofera

Subwoofery sa vyrábajú v rôznych rozmeroch. Bežné rozmery subwoofera začínajú na 165mm (6") a končia pri 460mm (19"). Najpredávanejšie sú 250mm(10") alebo 300mm (12"). Vo všeobecnosti platí, že čím je subwoofer menší, tým produkuje presnejšie a rýchlešie basy, čím je väčší, tým sú basy hlbšie a silnejšie.

Ozvučnica subwooferu

  1. Uzavrená ozvučnica
  2. Bassreflexová ozvučnica
  3. Bandpassová ozvučnica

Uzavrená ozvučnica produkuje kvalitné, presné a dynamické basy, má najmenší akustický tlak. Ideálna je pre rock/metal/jazz. Bassreflexová ozvučnica je univerzálne, má menej presné basy, silnejšíe a hlboké basy a tlak. Ideálna je pre tanečnú hudbu R&B, hip hop. Bandpassová ozvučnica má najmenej kvalitné riešenie s najväčším akustickým tlakom a najhlbším basom. 

Vhodné umiestnenie subwoofera

Umiestnenie subwoofera je najdôležitejšia vec, ak využívame aj batožinový priestor auta naplno. Máme na výber z viacero možností. Môžte si vybrať ozvučnicu vyrobenú priamo pre Vaše auto, ktorá zaberá minimálny priestor a presne sa hodí do interiéru. Zvyčajne je umiestnená v bočnici za zadným kolesom. Máme na výber aj subwoofer pod sedadlo vodiča/spolujazdca, alebo subwoofer vhodný do rezervy, alebo namiesto rezervného kolesa. V poslednom rade je to klasická ozvučnica ktorá je umiestnená v batožinovom priestore.

Zosilňovač pre subwoofer

Zosilňovač pre subwoofer sa zvyčajne používa monoblok, alebo 2-kanálový zosilňovač zapojený do mostíka. Ak máme subwoofer s výkonom 300W RMS, vyberáme zosilňovač s podobným výkonom teda 250-350W RMS. Monobloky mavajú vyšší výkon a môžme tak zapájať viacero subwooferov, podľa ich výkonu a impedancie.

Aktívny subwoofer?

Aktívny subwoofer je kombinácia zosilňovača a subwoofera v jednej bedni. Ak sa rozhodnete pre aktívny subwoofer, odpadajú Vám tak povinnosti s výberom vhodného subwoofera, bedne a zosilňovača. Vyriešil to za Vás už výrobca, je to all-in-one riešenie s ideálnymi parametrami, ktoré má však aj svoje nevýhody. Máte na výber obmedzený tvar boxu, výrobcovia robia univerzálne modely. Ďalšou nevýhodou je aj to, že ho nemôžete len tak vybrať, ak chcete v kufri prepraviť väčší náklad, budete musieť odpojiť najskôr celú kabeláž

Ak si stále nie ste istý výberom, alebo sa obávate montáže, pokojne nás kontaktujete. S montážou Vám radi poradíme, alebo si môžte nechať subwoofer namontovať priamo u nás.