Ako umyť auto

Keď s hocičím začíname, často je ťažké vedieť, ako začať. Detailing môže byť poriadne komplikovaný. Existuje niekoľko rôznych úrovní detailingu, s množstvom rôznych techník a teórií, ale sme tu, aby sme Vám ukázali niektoré základy.

Ako umyť auto? Toto je náš 12-krokový program pre začínajúcich detailerov:

Krok č.1 Kolesá. Vždy, vždy, vždy začni kolesami! Kolesá sú najšpinavšou časťou auta preto vyžadujú poriadne predumytie čističom kolies. Budeš potrebovať štetce a kartáče, aby si sa dostal aj do ťažko dostupných miest.

 Autofinesse Imperial

Čistenie koliesČistenie kolies ImperialČistenie kolies

 

Krok č.2 Preumytie. Vždy používaj predumývač. Uľahčí ti to neskôr prácu s umývaním. Odporúčame použiť Citrus Power, ktorého citrusové čistiace vlastnosti bezpečne, ale efektívne odstránia cestnú špinu a mušky z karosérie, ale pritom je jemný ku karosériu, vosku/sealantu. Používaj ho na spodné časti vozidla, nárazníky a na všetky časti špinavé od hmyzu.

 

Citrus powerPredumývanie

 

Krok č.3 Aktívna pena. Aktívna pena pomáha odstrániť akékoľvek tvrdé nečistoty a drobnú špinu z vozidla, skôr ako začneme vozidlo ručne umývať. Zníži to riziko poškodenia laku a vzniku jemných škrabancov. Najviac škrabancov totiž vzniká práve pri umývaní vozidla. Použili sme penu Avalanche

 

Aktívna penaAktívna penaOplachovanie

 

Krok č.4. Najdoležitejšie je umývanie dvojkýblovou kontaktnou metódou. Myslel si si niekedy, že umývanie auta rukavicou može byť až štvrtý krok?! Je dôležité používať kvalitný šampón, ktorým sa znižuje pravdepodobnosť vzniku ľahkých škrabancov, alebo vírov, dlhé štretiny rukavice umožňujú, aby sa akékoľvek častice absorbovali do rukavice, namiesto ich stlačenia a potiahnutia po povrchu. Naplň jeden kýbel vodou so šampónom a druhý s čistou vodou. Vozidlo umývame zhora nadol. Vždy najskôr vypláchni rukavicu v čistej vode predtým, než ju ponoríš do šampónu. Táto metóda zaručuje, že sa nešpiní umývací roztok a vždy používaš čistú vodu na umývanie auta.

 

Autofinesse LatherUmývacia rukavicaUmývanie kapotyUmývanie

 

Krok č.5. Dekontaminácia. Predtým ako budeš robiť čokoľvek iné, musíš najskôr použiť odstraňovač železa - náš produkt Iron Out je pre tento krok dokonalý – rozpustí akúkoľvek kontamináciu železom ako napríklad priemyselný spád a železničný prach, ktorý sa zažral do laku. Ďalším krokom bude použitie odstraňovača dechtu, aby rozpustil akýkoľvek decht, ktorý sa zachytil na karosérii. Dôležitým krokom je umytie vozidla, alebo aspoň častí, ktoré sme dekontaminovali, lebo rozpúšťadlá by rozožrali Clay, ktorý budeme v ďalšom kroku používať. Clay je hmota, ktorú stačí trieť s použitím lubrikantu Glide po laku a odstráni aj posledné zvyšky kontaminácie laku. Auto znovu umy a opláchni.

 

 

Autofinesse IronOutAutofinesse IronOutAutofinesse ObliTARateAutofinesse GlideAutofinesse Clay BarAutofinesse Clay Bar

 

Krok č.6 Sušenie. Vždy začíname hore a postupujeme smerom dole. Je veľmi dôležité pracovať rýchlo aby sa zabránilo tvorbe škvŕn od vody. Uterák na lak prikladaj, nie ťahaj! Ak zostali na laku škvrny po vode, odstránime ich quick detailerom.

Autofinesse SušenieAutofinesse Sušenie

 

 

Krok č.7 Leštenie. Leštiť možeš ručne, alebo leštičkou. Ručným leštením dosiahneš krásny finiš, ale ani zďaleka to nebude ako leštičkou. Máme produkty pre obe aplikácie, ale neodporúčam ti používať leštičku na aute ak s ňou nemáš skúsenosti. Ideálne je si to najskôr natrénovať na nejakom diely z vrakoviska. Určite by si nechcel dať striekať celý diel keby si prepálil farbu.

Autofinesse TrippleAutofinesse Handi PuckVyleštenie

 

Krok č.8 Glazúra. Medzi leštením a vrstvou vosku/sealantu, by sme mali pridať vrstvu glazúry. Ultra Glaze je naša neabrazívna akrylová glazúra obohatená o polyméry ktorá je navrhnutá  pre zlepšnie vzhľadu farby a zamaskovanie jemných škrabancov.

Tip: Obzvlášť vynikajúci efekt ma aplikácia na tmavé a metalické laky.

Autofinesse GlazeAutofinesse Handi Puck

Krok č.9  Vosk/sealant. Každý jeden krok je rovnako dôležitý ako ostatné, ale aplikácia ochrannej vrsty vosku alebo sealantu je povinnosťou.  Táto vrstva chráni všetkých predošlých 8 krokov, ktoré si doposiaľ urobil. 

Autofinesse Tough CoatTough Coat nanášanieTough Coat leštenieAutofinesse Fusion

Krok č. 10 Impregnácia pnumatík a plastov. Po vyčistení pneumatík a plastov, prichádza na rad impregnácia. K dispozícii máme produkty, ktoré vrátia plastom ich pôvodný vzhľad a taktiež dokáže oživiť pneumatiky bez toho aby boli mastné.

Autofinesse SatinAutofinesse Satin aplikácia

Krok č.11 Okná sú tá časť vozidla, na ktorú ľudia najčastešie zabúdajú. Či už ide len o jemné čmuhy alebo otlačky prstov kvalitný čistič okien akým je Crystal musí byť vo výbave každého detailera.

Autofinesse CrystalAutofinesse Crystal leštenie okien

Konečne. Krok č.12. Finálne pretretie laku quick detailerom a máme hotovo. Dobrý quick detailer odstráni z laku nerozleštené zvyšky vosku a sealantu, zjednotí povrch a taktiež ho zbaví otlačkov prstov, ktoré si na ňom pravdepodobne zanechal.

Autofinesse Finale

Tak, toto je našich 12-krokov detailingu pre začiatočníkov.

VW Golf Detailing